Či už zvažujete kúpu auta od súkromného predajcu alebo z autobazáru, najskôr na vás bude prípadný predajca pripravený a dopredu si pripraví rozprávku o tom, ako je práve to jeho auto báječné a že stačí iba sadnúť a jazdiť. Môže to byť pravda, ale takmer v každom ojazdenom aute sa nájde minimálne jeden háčik, ktorý vám môže znepríjemniť váš život s vašim novým miláčikom. Poďme sa pozrieť na finty našich autobazárov a na čo si dať určite pozor. Pred kúpou auta v autobazáre si určite urobte na našej stránke Prehliadku ojazdeného vozidla, ktorá Vám jasne prezradí, či urobíte dobrý obchod, alebo si kúpite pojazdný vrak.
Len tento deň…
Túto fintu určite poznáte aj z rôznych teleshoppingov z televízie. Predajca Vás osloví s neodolateľnou ponukou, ktorá je časovo obmedzená a každý, kto si ju nechá ujsť, urobí hlúposť a najskôr si to bude do konca života vyčítať. Stres je ešte viac podporený aj časovým obmedzením ponuky a tak je prípadný zákazník nútený rozhodovať sa pod tlakom a nemá dostatok času na rozmyslenie. Predajca sa snaží navodiť atmosféru impulzívneho nákupu, ktorá ale pri kúpe ojazdeného vozidla nemá čo robiť. Jednou z najznámejších hlášok predajcov je: "Už mám na toto vozidlo ďalších záujemcov, ktorí sú už na ceste". Nenechajte sa teda zmanipulovať a kúpu takého vozidla si dobre rozmyslite. Je lepšie si ešte pár dní počkať a hľadať ďalej, než sa nechať napáliť. Až si zaobstaráte svoje nové ojazdené auto, nezabudnite si ho hneď nechať skontrolovať a preveriť. S prehliadkou ojazdeného vozidla u nezávislého technika vám môže pomôcť napríklad tá naša Automato na www.iautomato.sk.
Veľká zľava = veľký úver
Veľa tuzemských autobazárov ponúkajú veľmi zaujímavé zľavy na vozidlá, ktoré si zákazník zaobstará na úver. Je v tom jedno veľké ALE. Žiadna zľava nie je totiž zadarmo a také zľavnené ojazdené vozidlo sa vám môže vo finále pekne predražiť. Keď si totiž zaobstaráte vysnívané ojazdené vozidlo na úver a necháte si pripočítať zľavu, zistíte, že úroky na vašej úverovej zmluve sú také vysoké, že nielen zaplatia už spomínanú zľavu, ale napchajú pupok autobazáru a tiež banke, od ktorej si úver zaobstaráte. Najlepší spôsob, ako si zaobstarať ojazdené auto na úver, je klasický spotrebiteľský úver od vašej banky, ktorý je plne pod Vašou kontrolou a úroky naň budú zaiste oveľa nižšie, než pri úveroch obstaraných priamo v autobazáre.
Súbor náhradných dielov
Než sa vydáte podpísať kúpnu zmluvu, starostlivo sa tiež zamerajte na popis a hlavne stav vozidla, ktorý je vo väčšine zmlúv popísaný. Často sa totiž stáva, že autobazáre predávané autá podhodnocujú, aby sa tým bránili prípadným reklamáciám. Čo sa teda stane, keď vám predajca kupované auto vychváli do nebies, ale v zmluve bude napísané, že auto je prakticky nepojazdný vrak? No stane sa to, že keď sa vydáte s predajcom riešiť nejakú reklamáciu, bude sa odvolávať iba na kúpnu zmluvu. Predajca totiž podľa zákona nezodpovedá za vady, na ktoré zákazníka pred predajom upozornil. A pretože ste svojím podpisom súhlasili, že si kupujete skoro nepojazdný vrak, tak šanca, že sa domôžete kladného vybavenia reklamácie, je veľmi mizivá.
Kto mi vlastne auto predal?
Toto nie je ani tak finta, ale určite by ste si na to mali dať aj pozor. Ešte pred podpisom zmluvy si overte, s kým vôbec zmluvu podpisujete a kto je vlastne pravý predajca auta. Veľa autobazárov totiž ponúka svojim zákazníkom takzvaný komisný predaj vozidiel. Takýto predaj znamená, že majiteľom vozidla nie je autobazár, ale stále jeho predchádzajúci majiteľ. Autobazár v tomto prípade majiteľa iba zastupuje a sprostredkováva predaj vozidla. A aký je v tom rozdiel? No veľký! Keď si zaobstaráte ojazdený automobil priamo z autobazáru, vzťahujú sa na vás všetky ochranné prostriedky, ktoré štát priznáva spotrebiteľom. Ak kupujete vozidlo od pôvodného vlastníka, budú vaše práva dosť obmedzené. Väčšinou s touto osobou neprídete vôbec do styku, takže sa dá predpokladať, že prípadné následné reklamácie môžu byť problém. Vždy sa teda uistite, kto je majiteľom vozidla a od koho ho kupujete.