Čo sa považuje za skrytú vadu pri aute?

Čo sa považuje za skrytú vadu pri aute?

Dnes sa zameriame na význam tohto termínu vo vzťahu k ojazdeným automobilom. Čo sa považuje za skrytú vadu pri aute?

Skrytá vada je chápaná ako taká závada, o ktorej predávajúci neinformoval kupujúceho a ktorú kupujúci nemohol bežným spôsobom rozpoznať. Táto závada nie je okamžite viditeľná a objaví sa až po určitom období používania vozidla, často iba niekoľko dní po predaji. Zákon stanovuje šesťmesačnú lehotu od vykonania predaja, počas ktorej sa môže skrytá vada prejaviť. Medzi typické príklady patrí chybné turbo, palivové čerpadlo, únik chladiacej kvapaliny alebo oleja a pod. Pokiaľ sa závada objaví počas šesťmesačnej doby, zákon predpokladá, že vozidlo bolo chybné už pri prevzatí.

Ako je to v praxi pri skrytej vade?

V praxi môže byť preukázanie skrytej chyby náročnejšie, než sa zdá. Skrytá vada nie je každá závada, ktorá sa na automobile prejaví počas prvého pol roka od predaja. Predávajúci ručí iba za závady, ktoré automobil mal v čase predaja, nie za tie, ktoré vznikli následným opotrebovaním. Tiež neručí za závady zodpovedajúce miere používania alebo opotrebenia vozidla. 

Ako predísť nákupu auta so skrytou chybou?

Kontrola vozidla pred kúpou

Nákup ojazdeného vozidla môže byť vzrušujúce, ale aj značne stresujúce zážitok. Je potrebné starostlivo zvážiť všetky aspekty nákupu, aby sa zabránilo prípadným problémom v budúcnosti. Jedným z najdôležitejších krokov pri kúpe ojazdeného automobilu je jeho fyzická kontrola odborníkom. V tomto článku sa pozrieme na dôvody, prečo je táto kontrola taká dôležitá.

  1. Odhalenie skrytých chýb

Odborník na automobily dokáže odhaliť skryté vady, ktoré by mohli byť prehliadnuté bežným zákazníkom. Tieto chyby môžu zahŕňať problémy s motorom, podvozkom alebo elektronikou. Odborná kontrola vám poskytne presnejšiu predstavu o technickom stave vozidla a pomôže vám urobiť informované rozhodnutie o nákupe.

  1. Overenie kilometrov

Bohužiaľ, manipulácia s počtom najazdených kilometrov je stále bežným problémom pri nákupe ojazdených vozidiel. Odborník vám môže pomôcť overiť, či udávaný počet najazdených kilometrov zodpovedá skutočnému stavu vozidla. To vám poskytne istotu, že kupujete auto s pravdivou históriou.

  1. Ocenenie vozidla

Profesionálna kontrola vozidla vám tiež pomôže zistiť, či je cena za vozidlo adekvátna. Odborník môže porovnať technický stav, výbavu a trhovú hodnotu podobných vozidiel, čo vám pomôže vyjednať spravodlivú cenu.

  1. Bezpečnosť a spoľahlivosť

V neposlednom rade je dôležitá odborná kontrola z hľadiska bezpečnosti a spoľahlivosti vozidla. Odborník preverí, či sú všetky bezpečnostné prvky v poriadku a či auto spĺňa požiadavky na bezpečnosť cestnej premávky.

Investície do odbornej fyzickej kontroly vozidla pred kúpou vám môže ušetriť mnoho starostí, času aj peňazí v budúcnosti. Dôkladná kontrola vozidla odborníkom vám poskytne dôležité informácie o technickom stave vozidla. Pokiaľ si vozidlo pred kúpou necháte dôkladne skontrolovať, je dosť pravdepodobné, že nebudete musieť riešiť, čo sa považuje za skrytú vadu pri aute.

Čo na skrytú vadu pri aute zákon?

Čo sa považuje za skrytú vadu pri aute?

Podľa nového Občianskeho zákonníka (zákon č. 89/2012 Zb.) sa predpokladá, že pokiaľ mohol kupujúci vec pred kúpou skontrolovať, predávajúci neručí za závady, ktoré boli v čase predaja zrejmé. Rovnako tak predávajúci neručí za závady, ktoré je možné zistiť z verejného zoznamu.

Avšak, predávajúci za danú závadu zodpovedá, pokiaľ výslovne uistil kupujúceho, že vec danú závadu nemá alebo že je úplne bez závad.

Čo sa považuje za skrytú vadu pri aute?

Skrytá vada pri automobile je chápaná ako závada, o ktorej predávajúci neinformoval kupujúceho a ktorú kupujúci nemohol bežnými spôsobmi zistiť ani pri skúšobnej jazde. Skrytá vada sa prejaví až po určitom období používania vozidla.

Pri nákupe v autobazáre platí dvojročná záručná doba. Reklamácia do šiestich mesiacov po predaji znamená, že predávajúci musí preukázať, že auto v čase predaja danú vadu nemalo. Po šiestich mesiacoch sa preukazovacia povinnosť presúva na kupujúceho.

Pri kúpe od fyzickej osoby môže kupujúci reklamovať skrytú vadu do šiestich mesiacov od nákupu. Pokiaľ sa objaví skrytá vada, predpokladá sa, že vozidlo bolo chybné už pri prevzatí. Počas tejto doby má kupujúci povinnosť preukázať skryté vady.

Čo sa nepovažuje za skrytú vadu pri aute?

Čo sa považuje za skrytú vadu pri aute?

Áno je to tak, definícia skrytej vady pri aute nie je úplne jednoznačná. Nie je každá závada, ktorá sa prejaví v priebehu prvého pol roka od predaja, automaticky považovaná za skrytú vadu. Predávajúci neručí za závady, ktoré vznikli v dôsledku ďalšieho opotrebovania vozidla, ani za závady, ktoré zodpovedajú miere opotrebovania či používania vozidla. Skrytá vada je taká, ktorá bola prítomná v čase predaja, ale nebola zjavná alebo o nej predávajúci neinformoval.

Ako postupovať, keď objavíte skrytú vadu?

Pred reklamáciou skrytej chyby pri automobile sa uistite, že:

1. závada nebola uvedená v kúpnej zmluve

2. nejde o zjavnú závadu, teda viditeľnú pri prehliadke vozidla

3. nejde o závadu, ktorá zodpovedá miere používania alebo opotrebovania vozidla

Pokiaľ sa u vozidla prejaví skrytá vada, je dôležité postupovať správne:

Čo sa považuje za skrytú vadu pri aute?
  1. Nevykonávajte opravy vozidla, než reklamáciu uplatníte, aby bolo možné preukázať vadu v pôvodnom stave.
  2. Písomne uplatnite reklamáciu u predávajúceho. Pokiaľ je predávajúci podnikateľ (napr. autobazár), spíše spoločne s kupujúcim reklamačný protokol. Jedna kópia zostane predávajúcemu a druhá kupujúcemu. Po spísaní protokolu má predávajúci 30 dní na vybavenie reklamácie.
  3. Pokiaľ predávajúci súhlasí s reklamáciou, písomne sa dohodnite na spôsobe nápravy – oprave, zľave z ceny alebo odstúpení od zmluvy.
  4. Ak predávajúci reklamáciu odmietne a kupujúci na nej trvá, môžete nechať spracovať znalecký posudok a pokračovať v reklamácii. Pokiaľ ani znalecký posudok nepresvedčí predávajúceho, môže byť prípad odovzdaný súdu.

Pokiaľ je to možné, je lepšie uprednostniť dohodové riešenie sporu pred súdnym procesom. Súdne konanie môže byť časovo náročné a finančne nákladné. Dohovor s predávajúcim je často efektívnejšou a menej stresujúcou cestou.

Pokiaľ sa vada objavila naozaj len pár dní po prevzatí vozidla, máte silnejšiu pozíciu pre úspech v prípadnom súdnom spore. To môže byť presvedčivým argumentom pre predávajúceho, aby sa s vami dohodol mimo súdneho procesu a vyriešil reklamáciu vo váš prospech. Avšak, pokiaľ sa s predávajúcim nedohodnete, je dôležité mať dôkazy, ktoré preukazujú vadu a jej vznik pred predajom, aby bola vaša pozícia pri súdnom konaní čo najsilnejšia.

Sledujte nás prostredníctvom našich sociálnych sietí, nech vám neunikne žiadna novinka.

Mrknite aj na naše sociálne siete!

Najnovšie články